12 640 99 22 [email protected]

Obudowy i skrzynie metalowe

Metalowe obudowy wykorzystywane są w wielu dziedzinach i branżach. Ich funkcjonalność można dostosować do własnych potrzeb i wymagań. Są przydatne w informatyce, elektryce, energetyce oraz teletechnice.

Szafy i obudowy wykonujemy na specjalne zamówienia. Sprzedajemy również wyroby gotowe takie jak: szafy przemysłowe, rozdzielnice hermetyczne, obudowy sterownicze, szafy “19”, szafy serwerowe, szafy teleinformatyczne, szafy i obudowy na komputery, multimedialne skrzynki mieszkaniowe, szafy gazowe, osłona do rozdzielaczy ogrzewania podłogowego, szafki wodomierzowe, drzwi rewizyjne, rozdzielnice podtynkowe i natynkowe, modułowe.

Sprzedaż elementów gotowych

W swojej ofercie posiadamy gotowe półprodukty oraz kompletne urządzenia lub elementy takie jak:

Rozdzielnice:

pod aparaturę modułową, podtynkowe – typ: RP i RP/R,

pod aparaturę modułową, naścienne – typ: NRP,

licznikowe, podtynkowe – typ: RL i RL/R,

licznikowe, naścienne – typ: NRL.

Zestaw niskiego napięcia – typ: RZP-1 i RZP-1M,

Zestawy nn – wielofunkcyjne,

Szafy pod systemy komputerowe – typ: BETA-SYSTEM 19″,

Szafki wiszące pod aparaturę komputerową systemu 19″ – typ: SWK i SWKu,

Szafy sterownicze DELTA-SYSTEM,

Rozdzielnice hermetyczne (IP55) – typ: RH,

Drzwi osłonowe (rewizyjne) – typ: RD,

Rozdzielnice z tworzywa sztucznego,

Rozdzielnice pod aparaturę modułową,

skrzynki p.poż.,

Kasety sterownicze – typ: ALFA, Obudowy i rozdzielnice – typ: GAMMA,

Zestawy złączowo-pomiarowe – typ: ZZP-P.

Na specjalne życzenie naszego klienta wykonujemy rozdzielnice:

z blachy nierdzewnej i aluminiowej oraz stalowej malowanej,

nietypowe (specjalne) wg indywidualnego projektu i pomysłu klienta.

Zapobieganie to metoda z pewnością bardziej skuteczna aniżeli leczenie. Stwierdzenie to dotyczy nie tylko zdrowia – coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że w każdej dziedzinie życia warto pomyśleć o potencjalnych konsekwencjach już wcześniej i zostać przeciwieństwem przysłowiowego Polaka – być mądrym przed szkodą. W przypadku wszelkiego rodzaju instalacji elektrycznych, bardzo istotnym narzędziem w prewencji będą obudowy metalowe, blaszane skrzynki czy też rozdzielnice elektryczne i hermetyczne.

Stosujemy je wszędzie tam gdzie mamy do czynienia ze wspomnianymi instalacjami elektrycznymi lecz także np. aparaturą służącą do pomiarów oraz każdym innym urządzeniem, do którego dostęp powinien być zabezpieczony.

Solidność i uniwersalność obudowy metalowej

Obudowa wyprodukowana z metalu już na pierwszy rzut oka daje poczucie bezpieczeństwa i siły zabezpieczenia. Jest to odczucie jak najbardziej zasadne, także w przypadku tego typu skrzynek – od wielu lat, to właśnie rozwiązania metalowe są gwarancją odpowiedniego zabezpieczenia. Szczególnie tam, gdzie nie moglibyśmy zaufać innej powierzchni – przykładowo, gdy przedmiot „pod ochroną” znajduje się na zewnątrz i musi stawić czoło różnym warunkom atmosferycznym. Obudowy te znakomicie sprawdzają się zarówno w budownictwie jak i przemyśle elektrycznym oraz energetycznym. Najczęściej stosuje się je jako sposób zewnętrznego zabezpieczenia we wszelkiego rodzaju budynkach – od mieszkalnych, przez budownictwo przemysłowe na zakładach produkcyjnych kończąc. Dlaczego tak ważna jest jakość ich wykonania? Tak jak wspomniano wcześniej, często zdarza się, że umieszczenie instalacji (tudzież innego urządzenia) wewnątrz budynku jest fizycznie niemożliwe. Dobrze wykonana osłona ochroni wnętrze przed niemal każdym rodzajem zagrożenia, od wiatru i deszczu po promienie słońca. Równie ważna jest ochrona drugiej strony – ponieważ wewnątrz obudowy mamy zwykle do czynienia z elektrycznością, ważne jest aby możliwie najskuteczniej blokować do niej dostęp osób niepożądanych – wszak ryzyko porażenia prądem to ostatnie, czego chcielibyśmy doświadczyć.

Rozdzielnica – do czego służy?

Swoje główne zadanie rozdzielnica elektryczna kryje już w swej nazwie. Odpowiada ona bowiem zarówno za zabezpieczenie, jak i rozdzielanie energii elektrycznej. Element ten (często zwany także po prostu skrzynką elektryczną bądź tablicą rozdzielczą) jest kluczowy dla funkcjonowania całej instalacji elektrycznej. Składa się ona z wielu elementów, które pozwalają na łączenie i dzielenie energii, która płynie w danym momencie w obwodach. Nie brakuje tam także podzespołów odpowiadających za poboczne (ale w żadnym stopniu nie mniej ważne) funkcje, takie jak wykonywanie pomiarów, ochrona czy izolacja. Rozdzielnica jest pewnego rodzaju mostem – podłączona do linii zasilającej (niekoniecznie jednej) wyprowadza tzw. linie odpływowe.

Budowa rozdzielnicy i jej rodzaje

Na początku zaznaczyć należy, iż tak jak w przypadku np. samochodu, skrzynka skrzynce nie równa – różnią się one w zależności od funkcji jaką mają pełnić czy miejsca i sposobu ich instalacji. Porównanie z samochodem jest jednak zasadne z innego powodu – mimo pewnych różnic pomiędzy poszczególnymi modelami, istnieje kilka elementów, bez których urządzenie zwyczajnie nie będzie funkcjonować. Pierwszym z nich są wyłączniki instalacyjne, nazywane także automatycznymi bezpiecznikami. Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu natknął się na określenie „wysadziło mi korki” – to nic innego jak właśnie omawiany element. Ich zadanie? Ochrona obwodów elektrycznych przez przeciążeniami i zwarciami. Kolejnym elementem jest rozłącznik izolacyjny. Jak wskazuje nazwa, jego zadaniem jest izolacja obwodu elektrycznego – pozwala to na obsługę urządzeń podłączonych do tej sieci w bezpieczny sposób. Rozłącznik ten pozwala na odłączenie od napięcia poszczególnych obwodów, a w razie potrzeby – nawet całej instalacji. Ogranicznik przepięć pełni z kolei funkcję ochronną. Potocznie, element ten znamy jako odgromnik, co może sugerować, iż chronić ma on głównie przez burzami i piorunami. Istotnie, to właśnie w tym celu korzysta się z ogranicznika. Dzięki temu, iż jest on w stanie skutecznie obniżyć poziom napięcia, w przypadku np. uderzenia pioruna właśnie, chroni on przed uszkodzeniem nie tylko instalację, ale również podłączone do niej sprzęty. Wyróżnić możemy trzy klasy ograniczników – klasa B chroni nasz budynek przez powstaniem pożaru, podczas gdy urządzenie klasy C odpowiada za redukcję napięcia (i w efekcie ochronę urządzeń). Z kolei ogranicznik klasy D, określanej jako najwyższa pełni funkcję ochronną dla najdelikatniejszego sprzętu (takiego jak komputer czy konsola). W tym miejscu należy zaznaczyć pewną zależność – element klasy D jest dodatkiem, który nie zadziała w przypadku braku pozostałych ograniczników. Ostatnim (lecz nie mniej ważnym) z omawianych elementów jest wyłącznik różnicowoprądowy. Podobnie jak pozostałe elementy, tak i ten posiada swoją potoczną nazwę – różnicówka. Zadaniem tego elementu jest wykrywanie i korekcja błędów funkcjonowania całej instalacji. Jest to niezwykle ważna funkcja – w razie wykrycia nieprawidłowości, różnicówka odcina zasilanie i chroni użytkownika przed porażeniem. Ponadto, wyłącznik ten odpowiada za przekierowanie prądu do ziemi (lub przewodu ochronnego) w momencie gdy dochodzi do zwarcia.

Rozdzielnica hermetyczna – agent 007

wśród instalacji Warto wspomnieć o specjalnym rodzaju rozdzielnicy – hermetyczne skrzynki co prawda nie różnią się zasadą działania od zwykłych, są jednak niezwykle przydatne w momencie, gdy instalacja znajduje się na zewnątrz. Hermetycznie zamknięcie chroni przez ingerencją nawet najdrobniejszych elementów takich jak pyłki kurzu. Ponadto, drzwi takiej skrzynki można wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia – choćby takie jak specjalistyczny zamek.

Wybierz urządzenie idealne dla siebie

Ponieważ każde z tych urządzeń odpowiada za bezpieczeństwo, należy poważnie zastanowić się nad wyborem. Warto wybrać to, co do którego będziemy mieli pewność. Jeżeli jednak żadne z proponowanych rozwiązań nie odpowiada Ci w pełni – skontaktuj się z nami. Oprócz rozwiązań gotowych oferujemy bowiem także indywidualne projekty, zgodne z najdrobniejszymi wymaganiami klienta.